رفتن به فضا به وسيله ی آسانسور!!!

اين خبر و بخوانيد حالشو ببريد01.gif04.gif18.gif؛ من که خواندم اين شکلی شدم30.gif

يك روزنامه چاپ انگليس با انتشار گزارشي اعلام كرد ارزانترين راه سفر به فضا و اكتشافات فضايي, استفاده از آسانسور است .
به گزارش واحدمركزي خبر از لندن روزنامه « گاردين» در گزارش خود افزود: 70 دانشمند و مهندس در كنفرانسي كه شنبه در شهر سانتافه آمريكا تشكيل مي شود راههاي عملي سفر به فضا را بررسي خواهند كرد.
در اين نشست دو روزه دانشمندان اميدوارند تا به رويايي كه نزديك به يك قرن اذهان بسياري را به خود مشغول كرده بود جامه عمل بپوشانند و آن ساخت يك آسانسور فضايي است .
مهندسان عقيده دارند با ساخت يك آسانسور فضايي مي توان ماهواره ها, فضاپيماها و حتي انسانها را در يك سفر عمودي هزاران كيلومتر به اعماق فضا فرستاد.
اين مهندسان مي گويند پيشرفتهاي اخير در علوم مهندسي بويژه توسعه لوله هاي بسيار نازك كربن به اين معني است كه مي توان چنين سامانه اي را ساخت .
نخستين بار « ارتور سي كلارك» نويسنده داستانهاي علمي و تخيلي در سال 1358 هـ ش در رمان خود به نام, « فواره هاي بهشت», ساخت آسانسورهاي فضايي را مطرح كرد.
اكنون آژانس هوافضايي آمريكا, ناسا, در حال تحقيق برروي اين طرح است و تاكنون چند ميليون دلار براي اين طرح اختصاص داده است .
مهندسان مي گويند نخست بايد كابلي به طول 100 هزار كيلومتر از روي زمين به اسمان كشيده شود كه انتهاي آن به يك ايستگاه فضايي متصل مي شود.
آنها مي گويند پايه اين كابل فضايي احتمالا بايد در اقيانوس آرام باشد و انتهاي آن به يك جسم مدارپيما متصل مي شود.
از اين كابل سپس براي بالا و پايين فرستادن اجسام موردنظر استفاده مي شود كه اين اجسام مي تواند ماهواره , فضاپيما و يا اتاقكهاي حامل سرنشين باشد.
البته براي ارسال اين اجسام بايد از موتور محرك استفاده شود اما بايد درنظر داشته كه هزينه اين كار بسيار كاهش مي يابد.
مهندسان مي گويند اگر پايه اين كابل به اندازه كافي سنگين باشد , كابل حالت ايستادن عمودي خود را حفظ مي كند.
مشكل ترين بخش اين طرح , پيدا كردن موادي با استحكام فوق العاده زياد اما سبك است كه بتوان كابل موردنظر را از آن توليد كرد و اينجاست كه استفاده از لوله هاي بسيار نازك كربن مطرح مي شود.
اين لوله ها , قطري در ابعاد ميكروسكوپي دارند و سختي آنها به سختي الماس است اما همانند پلاستيك نرم هستند.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 0 نظر / 13 بازدید